...zrobiona. Najprawdopodobniej. Gdy byliśmy ze dwie godziny temu, to jeszcze kładli dachówki. No, ta łatwiejsza połowa, bo z drugiej strony jest lukarna. Acha, i tylko na chałupie, a na garażu jeszcze nie. Więc do zrobienia jeszcze mnóstwo, ale już można z przyjemnością popatrzeć na kawałek połaci. Zdjęcia pod linkiem z boku.
Wykonawca poszedł chyba trochę po rozum do głowy i ściągnął dekarza, który trochę więcej miał do powiedzenia w zakresie dachów. Dzięki czemu robota bardzo się przyspieszyła, bo jak sam dekarz powiedział 'pana Jana nie trzeba we wszystkim słuchać' i że 'nie skończyłby przez najbliższe dwa miesiące' (to tak a'propos moim utyskiwaniom kilka postów wcześniej). Grunt, że robią dokładnie i poddasze jest już ładnie zaizolowane styropianem (od trzech stron). Koniec końców rusztowania wylądowały już na drugiej stronie chałupy i prace (z wyjątkiem lukarny) powinny przebiegać kilkukrotnie szybciej.
Wczoraj, w związku ze skończeniem ocieplenia na ściance między dachem garażu a dachem nad chałupą, wyszła sprawa tynków. Bo dobrze byłoby ten kawałek otynkować jeszcze przed położeniem dachówek na garażu, bo później będzie mało miejsca. Więc już teraz trzeba podjąć decyzje w tym temacie, co mieliśmy zamiar zrobić wiosną. Zapewne w tamtej części tynk będzie szary. Tylko jakiej firmy? Wykonawca polecił tynki Dufa, ale nie dotarliśmy dzisiaj do sprzedawcy. W Castoramie obejrzeliśmy sobie pi razy oko co byśmy chcieli. Tynk akrylowy, baranek, 1,5mm, barwiony w masie. W górnej części chałupy taki jaśniutki szary, trochę wpadający w srebrny, trochę w niebieski; w dolnej biały bądź prawie biały. Wiem, że oryginalne to nie będzie - dużo elewacji ostatnio w takich bądź podobnych zestawieniach jest robionych, ale... de gustibus non disputandum est. A poza gustem przemawiają za tym inne fakty. Podział na 'góra ciemniejsza - dół jasny' jest nawiązaniem do lokalnego wykończenia domów. Gdy przejechać przez naszą miejscowość, to sporo najstarszych domów jest murowana i jasna na dole, oraz wykończona drewnem, przez co ciemniejsza, na górze. Niestety, z oblicówką drewnianą polegliśmy, choć mieliśmy na nią szczere chęci, ale ukłon dla tradycji został. Druga sprawa, to podkreślenie proporcji budynku, 'obniżenie' dachu i 'przytulenie' chałupy do ziemi. Projekt sam w sobie przewidywał dość wysoką ścianę kolankową, czego nie zmienialiśmy (co w okolicy, nie wiedzieć czemu, jest standardem), ale już wizualizacje przewidują optyczne obniżenie kondygnacji. I będziemy się tego trzymać. No i szaro-biała elewacja raczej dość szybko nie będzie zwracała na siebie uwagę, powinna być dość uniwersalna przez najbliższe kilka(dziesiąt) lat. Zawsze będzie można przemalować.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Etykiety
życie rodzinne
(124)
ogród
(121)
budowa
(102)
przetwory
(31)
marudzenie
(28)
plany
(28)
jojczenie
(27)
dywagacje
(21)
sso
(20)
filozofowanie
(17)
rośliny
(17)
dach
(16)
obserwacje
(15)
przyroda
(15)
zwierzęta
(15)
działka
(14)
mieszkanie
(14)
przyłącza
(14)
wnętrza
(14)
aranżacje
(13)
finanse
(13)
ogólne
(13)
życie na wsi
(13)
problemy
(11)
stan 0
(11)
woda
(11)
covid19
(10)
droga
(10)
nalewki
(10)
przepisy
(9)
sąsiedzi
(9)
kalkulacje
(8)
marzenia
(8)
okna
(8)
ptaki
(8)
wspomnienia
(8)
z netu
(8)
święta
(8)
ciocia dobra rada
(7)
prąd
(7)
bździuny
(6)
ogrzewanie
(6)
sądziad
(6)
absurdy
(5)
instalacje
(5)
kot
(5)
książki
(5)
radości
(5)
wiosna
(5)
zasłony
(5)
zdjęcia
(5)
zima
(5)
co ja robię tu?
(4)
elewacja
(4)
historycznie
(4)
kanalizacja
(4)
nie wiem co powiedzieć
(4)
politycznie tfu
(4)
sprawy wsi
(4)
wygrzebane z lamusa
(4)
łazienki
(4)
drzwi
(3)
fontanna
(3)
gaz
(3)
genealogia
(3)
inspiracje
(3)
kuchnia
(3)
odkrycia
(3)
pory roku
(3)
schody
(3)
wino
(3)
wyczytane
(3)
cuda natury
(2)
dokumenty
(2)
dom
(2)
energooszczędność
(2)
kompost
(2)
ku pamięci
(2)
ogrodzenie
(2)
pet challenge
(2)
piękne słowa
(2)
podłoga
(2)
przeprowadzka
(2)
ssz
(2)
wymiękam
(2)
zioła
(2)
a
(1)
bruki
(1)
dialogi
(1)
domek na drzewie
(1)
działania
(1)
kosopleciny
(1)
krupnik
(1)
muzyka
(1)
okolica
(1)
pogoda
(1)
poidełko
(1)
pytania bez odpowiedzi
(1)
reklama
(1)
strachy na lachy
(1)
szkoła
(1)
słowiańszczyzna
(1)
taras
(1)
tydzień Ziemi
(1)
wynajem
(1)
wypieki
(1)
z dialogów
(1)
zbiory
(1)
śmieci
(1)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz