Ciurkadełko na razie jest w stanie rozkładu. Wczoraj zrobiłam test ile wody ubyło w ciągu dnia po przesunięciu kuli. Wyszło i tak, że około 15-20 litrów, czyli dużo. Konieczne będzie ściągnięcie wszystkiego, łącznie z kulą, i ułożenie folii na nowo. Planujemy też inaczej ustawić krawężniki, aby zachować spadki z nich do kastry. To pewnie w weekend się zajmę, bo w tygodniu trudno.
Pocieszam się kwiatami w ogrodzie.
Zaczyna się sezon na róże. Nie zrobiłam jeszcze zdjęć przed domem, bo na razie miliony zaciśniętych pączków, ale jak wybuchną...I Łu zerwał pierwsze czereśnie. Za wcześnie trochę, ale przynajmniej zdążył przed szpakami.
Czekam więc na zdjęcia róż. 😍
OdpowiedzUsuńWaldemar Napora W takim razie proponuję na początek zrobić czystą wrotyczówkę i wtedy zobaczy Pan czy zapach i smak będzie dla Pana do przyjęcia i czy zechce Pan tego ziela do czegoś użyć: "Nalewka wrotyczowa - Tinctura Tanaceti: do 1 szklanki świeżego lub suchego i zmielonego ziela wlać 250-300 ml alkoholu 40-70%; macerować 7 dni w szczelnie zamkniętym słoju i w ciemnym miejscu. Przefiltrować. Zażywać 2-3 razy dziennie po 10 ml w 100 ml wody. Ponadto do płukania (1 łyżka nalewki na pół szklanki wody), okładów, przemywania skóry i pędzlowania skórnych zmian chorobowych (nierozcieńczona). Nalewka sporządzona na 70% alkoholu działa rozgrzewająco, przeciwbólowo i przeciwreumatycznie. Nierozcieńczoną nalewkę można wcierać w obolałe kończyny dolne i w stawy. (...) Przedawkowanie przetworów wrotyczowych objawia sie nudnościami, wymiotami, odbijaniem, biegunką, zaczerwieniem twarzy, kichaniem, zawrotami głowy, wzdęciami, poceniem się (lejący się pot), częstomoczem i charakterystycznym biciem serca. Po godzinie od spożycia nadmiernej dawki wodnego wyciągu i po 20 minutach od spożycia alkoholowego wyciągu rozwijają się halucynacje (omamy). W moczu pojawia sie białko i krew. Objawem jest też częstomocz. Osoby wrażliwe zapadają w śpiączkę z objawami drgawek. Zaburzenia akcji serca mogą być niebezpieczne.
OdpowiedzUsuńNalewka wrotyczowa może spowodować uzależnienie.
Mleko, potrawy tłuste i olej rycynowy przyśpieszają wchłanianie składników terpenowych wrotyczu.
Nie podawać kobietom ciężarnym i kobietom karmiącym (laktacja). Wrotycz powoduje poronienie. Składniki czynne wrotyczu przechodzą do mleka. "- dr Różański.